Siemiatycze

Śladem przyrody po ścieżkach edukacyjnych gminy Siemiatycze

Region Pt. 12.08.2022 16:10:13
12
sie 2022

Ścieżki edukacyjno – przyrodnicze gminy Siemiatycze już zapraszają mieszkańców i turystów. Nowa atrakcja w Wólce nad Bugiem na terenie gminy Siemiatycze w piątek, 12 sierpnia została oficjalnie oddana do użytku.

Trafić tu łatwo bo obiekt przyrodniczy leży zaledwie kilka km od drogi krajowej nr 19. Jadąc krajówką wystarczy skręcić z głównej drogi (jadąc od strony Siemiatycz w prawo przed mostem na Bugu) by uciec od cywilizacji i znaleźć się nad Bugiem w oazie ciszy i spokoju. Są tu piękne krajobrazy, nieskażona przyroda, od wielu lat funkcjonuje park linowy a od niepamiętnych czasów rozwija się tu turystyka, nie brakuje kwater agroturystycznych, jest hotel, obiekty gastronomiczne i jak przystało na porządną wieś – lokalny sklepik, gdzie nie tylko można wszystko kupić ale i dowiedzieć się wszystkiego jeśli np. chcemy wynająć kwaterę lub kupić działkę. Do tej listy można już dopisać kolejną atrakcję – ścieżki edukacyjne.

Gmina stworzyła to miejsce bazując na atrybutach natury, pozostawiając drzewa, rośliny, ocalono nawet niewielkie mrowisko, a wkomponowano w to ścieżki, ławeczki, altany i przede wszystkim zwierzęta – 20 potężnej wielkości figur znaleźć można w różnych zakątkach obiektu. Jest tu i pszczoła czy ślimak ale też żubr, ryś czy dzik. Wszystko jak żywe i na wyciągnięcie ręki. Do tego całoroczny obiekt edukacyjny z akwariami, w których pływają ryby z Podlasia.

- To miejsce dla rodzin z dziećmi, dla wszystkich miłośników przyrody, ale też dla grup zorganizowanych, które już teraz tak licznie się zgłaszają, że terminarz szybko się wypełnia. - mówił podczas otwarcia obiektu wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski.

Obecny podczas symbolicznego przecięcia wstęgi wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz podkreślał, jak ważne jest by młodzi ludzie mieli kontakt z przyrodą i byśmy uczyli ich zachowań proekologicznych. Zauważył, że chociaż wielokrotnie był na podobnych uroczystościach, to jeszcze nie spotkał się z sytuacją, by tak licznie uczestniczyli w tych wydarzeniach mieszkańcy, co pokazuje jak ważna jest to dla nich inwestycja.

Jolanta Sobesiuk, mieszkanka Wólki Nadbużnej i przedstawicielka Lokalnej organizacji Turystycznej „LOT nad Bugiem” mówiła, że to ważny obiekt dla Wólki, która jest miejscowość turystyczną. Apelowała by pokazywać dzieciom i młodzieży jak piękne jest Podlasie oraz by w działaniach edukacyjnych nie pokazywać tych terenów tylko jako miejsca wycieczek, ale jako miejsca gdzie dobrze się żyje.

Inwestycja ulokowana w Wólce nad Bugiem, została zrealizowana przez gminę Siemiatycze w ramach zadania „Ochrona zasobów bioróżnorodności i georóżnorodności krajobrazu”, współfinansowanego w ramach RPO Woj. Podlaskiego. Gmina Siemiatycze na ten cel otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 1,1 mln zł. Kosztorysowa wartość zadania wynosi około 1,6 mln zł.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.