Biała Podlaska

Święto Lotników w Białej Podlaskiej

Region Niedz. 12.09.2021 21:26:10
12
wrz 2021

Msza św., złożenie wieńców po pomnikiem poległych lotników oraz otwarcie Sali Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia – to najważniejsze punkty programu miejskich obchodów Święta Lotnictwa. Gościem specjalnym uroczystości był gen. Mirosław Hermaszewski, pilot wojskowy i kosmonauta.

Msza św., złożenie wieńców po pomnikiem poległych lotników oraz otwarcie Sali Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia – to najważniejsze punkty programu miejskich obchodów Święta Lotnictwa. Gościem specjalnym uroczystości był gen. Mirosław Hermaszewski, pilot wojskowy i kosmonauta.12 września w Białej Podlaskiej odbyły się miejskie obchody Święta Lotnictwa. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. a kościele garnizonowym w Białej Podlaskiej. Następnie delegacie władz miasta, przedstawicieli lotnictwa wojskowego RP, miejskich instytucji oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem Poległych Lotników Podlasia. Z towarzyszeniem Orkiestry Garnizonu Dęblin i Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych RP, delegacje przemaszerowały pod budynek przy ul. Sidorskiej 23, w którym znajduje się Sala Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia, zaś na budynku jest mural upamiętniający tradycje lotnicze w Białej Podlaskiej.

Powstanie Sali Tradycji Lotniczych było możliwe dzięki staraniu lotników zrzeszonych

w oddziale Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP przy współpracy z Muzeum Południowego Podlasia. Jak podkreślił dyrektor muzeum Rafał Izbicki, instytucja ta obejmuje nadzór merytoryczny nad izbą tradycji. – Myślę, że współpraca będzie stale rozszerzana ponieważ, są planowane przez seniorów lotnictwa działania edukacyjne, które mają być prowadzone w tejże sali. My będziemy wspierać ich w tych działaniach. Będziemy zbierać grupy, które mogłyby wysłuchać opowieści o lotnikach, o historii, o tym co w Białej Podlaskiej w obrębie lotnictwa się działo. Walory edukacyjne tej izby uważam za bardzo ważny element związany z promocją samego lotnictwa, wojskowości jak i historii związanej z Podlaską Wytwórnią Samolotów oraz 61. Pułkiem Szkolno-Bojowym, który stacjonował tutaj w Białej Podlaskiej – podsumował Rafał Izbicki.

– Tradycyjnie pojmowane istnieją trzy czasy przeszły, teraźniejszy i przyszły, ale dzięki ludziom takim jak członkowie Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP mamy jeszcze czas trwały. Tym jest ich nieustające dążenie do tego, by pamięć o lotnictwie wojskowym w Białej Podlaskiej była zawsze żywa. Symbolem tego jest Sala Tradycji Lotniczych, mural oraz monument, który dziś oficjalnie przekazujemy mieszkańcom – podkreślił prezydent Michał Litwiniuk.

Gościem specjalnym uroczystości był pilot wojskowy i jedyny Polak w kosmosie gen. Mirosław Hermaszewski, który wspominał swoją wizytę w Białej Podlaskiej.Płk dypl. pilot Wiesław Sokołowski powiedział, że celem utworzenia izby pamięci jest mówienie o historii o tym co się w Białej Podlaskiej działo, a działo się bardzo wiele jeśli chodzi o lotnictwo. – Praktycznie od 125 lat funkcjonowania lotnictwa na terenie Południowego Podlasie czyli od Czesława Tańskiego, poprzez Podlaską Wytwórnie Samolotów, jednostki lotnicze, które tutaj funkcjonowały nie można dać zapomnieć ludziom o tym i wzbudzić w nich ochotę pamięci, ale też przywiązania do tego. Chcieliśmy to zachować dla potomnych. Chcemy dzięki temu być możne namówić młodych ludzi do tego żeby zainteresowali się zawodem lotnika – tłumaczył płk Wiesław Sokołowski.

Obecnie trwają rozmowy co do możliwości odwiedzania Izby Pamięci. Szczegóły powinny pojawić się już wkrótce.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.