Siemiatycze

Ten mural, to lekcja historii

Region Czw. 25.11.2021 18:18:29
25
lis 2021

Witold Pilecki – oficer Wojska Polskiego, artysta i społecznik, konspirator i dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Całe swoje życie podporządkował pracy na rzecz dobra Polski. Rozstrzelano go w 1948 roku wykonując wyrok władz komunistycznych. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego znalazła się na pierwszym patriotycznym muralu w Siemiatyczach.

Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia muralu była grupa mieszkańców Siemiatycz, wśród nich Wojciech Szawkało, z zawodu strażak, prywatnie zaangażowany w wiele inicjatyw patriotycznych, m.in. członek Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz.

Dla pomysłodawców i twórców tego muralu, utrwalona na nim postać ma szczególne znaczenie, postać rotmistrza Pileckiego stawiają za wzór patriotyzmu.

W czwartek, 25 listopada odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu, uczestniczyli w nim - minister Adam Andruszkiewicz, starosta siemiatycki Marek Bobel, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Sylwester Uściniak, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach ks. Jerzy Cudny, proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach ks. Bohdan Sawicki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zenon Sielewanowski, członkowie Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz, pomysłodawcy, twórcy muralu, wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

Czym jest taki mural? Dla jednych może po prostu wielki portret na ścianie, dla drugich lekcja patriotyzmu i pytania na które niełatwo odpowiedzieć. Ale warto je stawiać, pytania o to, co każdy z nas robi dla Polski?

Mural prezentujący postać rotmistrza Pileckiego powstał na budynku przy ulicy Kościelnej w Siemiatyczach, na ścianie bloku mieszkalnego na wzgórzu w niewielkiej odległości, od kościoła, szkoły, przedszkola.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.