Siemiatycze

W Ciechanowcu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Region Pon. 01.03.2021 13:52:32
01
mar 2021

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na panującą pandemię i związane z nią wymogi sanitarne programy tegorocznych obchodów w całej Polsce zostały ograniczone, podobnie było w Ciechanowcu. Delegacja ciechanowieckiego samorządu złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscu symbolicznie związanym z obchodami tego święta - pod pomnikiem braci Lucjana i Zygmunta Marchelów, żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Bracia Marchelowie zostali skazani na śmierć 27 grudnia 1946 r. wyrokiem komunistycznego sądu doraźnego i tego samego dnia zamordowani publicznie w Wojtkowicach-Glinnej. W 2020 roku, po siedemdziesięciu trzech latach od śmierci, Lucjan i Zygmunt Marchelowie z honorami wojskowymi spoczęli w imiennej mogile na Cmentarzu Parafialnym w Ciechanowcu.

 Hołd Żołnierzom Niezłomnym w asyście uczniów klas wojskowych ZSOiZ w Ciechanowcu oddali: burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki wraz z delegacją pracowników Urzędu Miejskiego, radny Powiatu Wysokomazowieckiego Krzysztof Pełszyk, dyrektor COKiS Sylwia Kuczuk-Szymańska, dyrektor PRK FARE w Ciechanowcu Wojciech Puchaczewski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Łukasz Godlewski oraz dziekan Dekanatu Ciechanowieckiego ks. kan. Tadeusz Kryński. W uroczystościach uczestniczyli najbliżsi krewni Lucjana i Zygmunta Marchelów, którzy przytoczyli znane im fakty z działalności i okoliczności aresztowania żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
    
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest poświęcony żołnierzom podziemia antykomunistycznego walczącym z totalitarnym reżimem powojennej Polski. Data tego święta nawiązuje do wykonania wyroku śmierci 1 marca 1951 roku na przywódcach IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zbrojnej organizacji niepodległościowej.
    
W ubiegłym roku pochówek braci Marchelów był jednym z głównych elementów Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, której przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Po nabożeństwie, uczestnicy ceremonii - przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, służb mundurowych, rodzina braci Marchelów oraz społeczność lokalna, przeszli w kondukcie pogrzebowym ulicami miasta na cmentarz parafialny, gdzie pochowano bohaterów antykomunistycznej konspiracji.Źródło: UM w Ciechanowcu
ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.