Kraj

Wiejskie Hospicjum Proroka Eliasza

Region Czw. 03.12.2020 18:12:00
03
gru 2020

Doktor Paweł Grabowski to lekarz z wielkiego miasta, który założył na Podlasiu hospicjum i pomaga nieuleczalnie chorym. Od wielu lat prowadzi pierwsze wiejskie hospicjum domowe. Niedawno rozpoczął budowę stacjonarnego obiektu, w którym będą mogli znaleźć schronienie starsi i schorowani ludzie. Jak wesprzeć to wspaniałe dzieło? Dowiesz się z poniższego artykułu.

„Uważamy, że okres umierania jest tak samo wartościowy, jak każdy inny okres w życiu człowieka. Pan Marian nigdy nie miał żony ani dzieci. Całe swoje życie poświęcił uprawie ojcowizny. Jeszcze 2 lata temu był aktywnym starszym człowiekiem. Niestety postępująca choroba nowotworowa sprawiła, że kilka miesięcy temu stał się pacjentem leżącym, który kwalifikuje się do opieki stacjonarnej. Pan Marian może jeszcze liczyć na sąsiadów, którzy pomimo swojego podeszłego wieku, oraz obowiązków w gospodarstwie, odwiedzają go codziennie, aby podać mu szklankę wody i przynieść ciepły posiłek. Wszystkie czynności codzienne, higieniczne oraz medyczne wykonuje nasz zespół medyczny. Drzwi do domu pana Mariana są zawsze otwarte, bo jak mówi „Nie chcę być znaleziony martwy po kilku dniach” – czytamy na stronie Fundacji „Hospicjum Proroka Eliasza”.

Założycielem i prezesem tej fundacji jest lekarz Paweł Grabowski, który urodził się w Krakowie. Tam też ukończył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest doktorem nauk medycznych, specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej oraz medycyny paliatywnej, a także biotykiem. Obecnie doktor Paweł jest w trakcie budowy hospicjum stacjonarnego na terenie diecezji drohiczyńskiej. Niestety brakuje mu funduszy na kontynuację budowy, jak często bywa przy realizacji takich społecznych projektów.


„Hospicjum stacjonarne w Makówce, które chcemy oddać do użytku w 2022 roku, będzie miejscem całodobowej opieki dla takich osób, jak pan Marian: starszych, samotnych i przewlekle chorych, które nie mogą liczyć na nikogo bliskiego w ostatnich dniach życia. Budowa hospicjum w Makówce trwa. Na wiosnę planujemy zamknąć stan surowy budynku, ale by tego dokonać, potrzebujemy jeszcze 650 000 zł” – mówi doktor Grabowski.

Pomóżmy dokończyć budowę pierwszego wiejskiego hospicjum na Podlasiu: https://hospicjumeliasz.pl/pomagam/

Nr konta: 81 1050 1953 1000 0090 3150 6141Paweł Grabowski jest również poetą. Staraniem naszego Wydawnictwa UNITAS został wydany tom jego wierszy pod tytułem „Retrospekcja”. Książka jest dostępna w sklepie internetowym wydawnictwa, a dochód z jej sprzedaży także będzie przeznaczony na wsparcie budowy hospicjum. Link do sklepu Wydawnictwa UNITAS: https://wydawnictwo-unitas.pl/poezja/126-retrospekcja.html

xPB [ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.