Łuków

Wola Gułowska: obchody ostatniej bitwy Wojny Obronnej

Region Wt. 28.09.2021 13:12:48
28
wrz 2021

Zbliża się 82. rocznica ostatniej bitwy Wojny Obronnej 1939 roku, którą w dniach 2 - 5 października pod Kockiem, Wolą Gułowską i Serokomlą stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga. Z tej okazji odbędą się uroczystości, które organizuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Obchody rozpoczną się w piątek, 1 października inauguracją olimpiady historyczno - sportowej „Stańcie do boju o wiedzę i tężyznę!”. To wydarzenie dla młodzieży będzie łączyło edukację, upowszechnianie historii, sport oraz społeczną integrację (szczegóły na plakacie). Tego dnia, o godzinie 16.00 w Domu Kultury odbędzie się inscenizacja patriotyczna pt. „Kto Ty Jesteś”, którą zaprezentuje grupa teatralna z Woli Gułowskiej.

W sobotę 2 października o godzinie 9.00 na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie przy kwaterze poległych żołnierzy „SGO” Polesie odprawiona zostanie Msza Święta polowa. Od godziny 11.00 odbywać się będą finałowe rozgrywki olimpiady historyczno - sportowej. Jednocześnie na błoniach przyklasztornych odbędzie się statyczny pokaz sprzętu wojskowego oraz pokaz walki wręcz żołnierzy 19 LBZ. Obchody tradycyjnie zakończy capstrzyk kawaleryjski przy pomniku poświęconym żołnierzom Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego poległym w trakcie kampanii 1939 roku.

informacja: Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.