Garwolin

Żelechów: kwiaty na grobach byłych posłów

Region Wt. 04.05.2021 07:23:14
04
maj 2021

W związku obchodami 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, oddano hołd posłowi na Sejm Czteroletni Ignacemu Wyssogocie Zakrzewskiemu i posłowi na Sejm Ustawodawczy Władysławowi Opali, przy ich grobach na żelechowskiej nekropolii.

Ignacy Wyssogota Zakrzewski (1745- 1802) był posłem na Sejm Czteroletni i orędownikiem reform ustrojowych państwa. Brał udział w pracach nad powstaniem Konstytucji 3 Maja oraz energicznie działał na rzecz jej uchwalenia. Był pierwszym prezydentem Warszawy. Po Insurekcji Kościuszkowskiej przebywał w niewoli rosyjskiej, którą opuścił pod koniec 1796 roku. Osiedlił się w swoich dobrach w Żelechowie, gdzie zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Władysław Opala (1892-1976) był posłem na Sejm Ustawodawczy, który procedował i uchwalił Konstytucję Marcową w 1921 roku. W tym roku minęło równe sto lat od tego wydarzenia.

- Poprzez symboliczne złożenie kwiatów i modlitwę chcieliśmy uczcić osoby, które miały udział w powstaniu tych dwóch polskich Konstytucji- poinformował wicestarosta Marek Ziędalski.

We wspólnym upamiętnieniu uczestniczyła delegacja samorządu Powiatu Garwolińskiego ze starostą Mirosławem Walickim, wicestarostą Markiem Ziędalskim, członkiem zarządu Krzysztofem Ośko, przewodniczącym RP Waldemarem Trzaskowskim i radną powiatową Urszulą Kobielus, przedstawiciele samorządu Żelechowa na czele z burmistrzem Łukaszem Boguszem oraz przewodniczącym rady Danielem Kocielnikiem. Obecny był radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski, dyrektor LO im. J. Lelewela w Żelechowie Sylwia Tomaszek, dyrektor ZSP im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie Jacek Mucha.Na podst. FB/MZ
WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.