Garwolin

Żelechów: rusza największa w mieście inwestycja

Region Wt. 02.03.2021 07:23:09
02
mar 2021

Ponad 11 mln zł ma kosztować budowa oczyszczalni ścieków w Żelechowie, która rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na początek samorząd dostał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,5 mln, ale czyni starania o pozyskanie kolejnych środków na realizację największej w historii miasta inwestycji.

- Jest to inwestycja bardzo ważna dla mieszkańców. Stan obecnie funkcjonującej oczyszczalni, przestarzałej technologii sprzed kilkudziesięciu lat, jest delikatnie mówiąc niezadowalający. Nie ma chyba w powiecie garwolińskim oczyszczalni o takim standardzie, niestety, w złym tego słowa znaczeniu. Jej funkcjonowanie jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, szczególnie w okresie letnim zdarzają się takie sytuacje, że wydobywające się z niej nieprzyjemne zapachy, rozchodzą się po całej okolicy. Mimo kilkukrotnych modernizacji w latach ubiegłych, stan oczyszczalni wymaga radykalnych działań. Samorząd żelechowski zamierza ten stan zmienić...- mówi burmistrz Łukasz Bogusz.

I zapadła decyzja o budowie nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Jest już przygotowany projekt budowlany inwestycji, gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,5 mln zł na realizację tego dużego przedsięwzięcia, które rozpocznie się jeszcze w tym roku. Wartość kosztorysowa zadania to ponad 11,3mln zł. Prawdopodobnie po przetargu kwota ta ulegnie znacznemu zmniejszeniu, ale mimo to konieczne będzie pozyskanie dodatkowych środków zewnętrznych, by wybudować oczyszczalnię. Gmina złożyła wniosek o rządowe wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały zlikwidowane Państwowe Gospodarstwa Rolne. Z tego źródła można wnioskować o kwotę do 5 mln zł. - Wkrótce też otworzą się inne możliwości aplikowania o środki na takie inwestycje jak nasza, w związku otwarciem nowej perspektywy finansowej z UE. Po rozmowach z naszymi parlamentarzystami, przedstawicielami urzędu marszałkowskiego wiem, że pojawią się takie możliwości i będziemy po nie sięgali. Przewidziany jest też udział środków własnych. Po bilansie już wiemy, że będziemy dysponować znacznie wyższą kwotą niż tą, która była przewidziana w budżecie i myślę, że część tych środków radni przeznaczą także na tą inwestycję- dodaje gospodarz miasta i gminy Żelechów.

Całość tej dużej inwestycji została podzielona na cztery zadania...

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrzem Żelechowa Łukaszem Boguszem.

WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.