Siemiatycze

Ziemniaki w piwnicy, kapusta w beczkach

Region Niedz. 26.09.2021 21:48:13
26
wrz 2021

Ziemniaki w piwnicy, kapusta w beczkach, to efekt niedzielnej imprezy „Jesień w polu i zagrodzie” zorganizowanej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W niedzielę, 26 września muzeum zapełniło się odwiedzającymi, którzy z bliskiej i dalekiej okolicy przybyli, by nie tylko obserwować tradycyjne prace wykonywane jesień w polu i zagrodzie, ale też by aktywnie w nich uczestniczyć, bo niemal wszystkie przygotowane na ten dzień pokazy dawały możliwość współudziału publiczności.

Na rozległym terenie skansenu odbyły się prezentacje: darcia pierza, wyrobu masła, pieczenia chleba, pracy kowala w kuźni, obróbki ziarna w stępie i na żarnach, kręcenia snopków na strzechę, budownictwa wiejskiego, wyplatania koszyków, pokaz pracy zabytkowych ciągników, lokomobil i silników stacjonarnych.

Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz jesiennych prac polowych kopania ziemniaków i bronowania. Wykopki rozpoczęli członkowie Zespołu „Polne Maki”, którzy wyszli w pole z motykami, potem na polu pojawiała się kopaczka konna a do zbierania zaproszono wszystkich chętnych gości – dwa razy nikogo nie trzeba było zapraszać, bardzo szybko na pole licznie wbiegły dzieci, które prześcigały się w zbieraniu ziemniaków. Wykopki zakończyło ognisko i pieczenie ziemniaków.

Kolejnym wzbudzającym ogromne emocje był pokaz szatkowania i kiszenia kapusty, tu również do pracy wkroczył Zespół Polce Maki, wykonując zadanie śpiewająco.
Były też konkursy sprawnościowe dla dzieci i dorosłych, konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Jesień w polu i zagrodzie”, a ponadto stoiska twórców ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji obsługujących rolnictwo (KRUS, PODR, ARiMR), muzealne stoiska gastronomiczne z jesiennym jadłem regionalnym i kuchnia polowa. Wśród serwowanych przysmaków królowały potrawy z ziemniaka – kartoflanka, babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, placki placki ziemniaczane oraz bigos, piwo jałowcowe i herbata owocowa. Chętni mogli też zwiedzać wystawy stałe w zabytkowych obiektach.

Czas umilały występy muzyczne, na scenie przy wiatraku wystąpili: Kapela „Kłosy” z Ciechanowca, Zespół „Polne Maki” z Dołubowa i Kapela z Targówka.
To dobra lekcja dla dzieci i sentymentalna podroż w przeszłość dla starszych, komentuje rosnące zainteresowanie imprezą Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa i zaprasza by odwiedzać muzeum nie tylko przy okazji organizowanych tam wydarzeń.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.