Łuków

Żołnierze WOT w łukowskim szpitalu

Region Czw. 05.11.2020 16:49:00
05
lis 2020

W łukowskim szpitalu można spotkać żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomagają przy opiece nad pacjentami chorymi na COVID-19. To żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady OT.

Jak informuje kpt. Damian Stanula, żołnierze Lubelskiej Brygady OT działają już w ponad 40 placówkach medycznych w województwie lubelskim. Ich zadaniem jest przejęcie części obowiązków pracowników placówek medycznych, a tym samym odciążenie wykwalifikowanego personelu, aby mógł skupić się na pomocy chorym pacjentom. Do zadań żołnierzy należy mierzenie temperatury, wstępny triaż, kierowanie ruchem pacjentów, pomoc w wypełnianiu ankiet oraz pobieranie wymazów. Żołnierze WOT pomagają też na oddziałach szpitalnych w opiece nad pacjentami.

Tak dzieje się m.in. w łukowskim szpitalu. Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady OT pracują na oddziałach w 12-godzinnym systemie zmianowym. Do ich zadań należy, m.in. karmienie pacjentów, zmiana pościeli, czy prace porządkowe. - Gdy dowiedziałam się, że sytuacja w szpitalu w Łukowie jest tak trudna postanowiłam zgłosić się do pomocy. W końcu wstępując w szeregi WOT liczyłam się z tym, że kiedyś przyjdzie ten czas, będą różne zadania do wykonania. Cieszę się, że mogę pomóc, ci pacjenci naprawdę potrzebują pomocy. Mamy też świadomość, że dzięki naszej służbie odciążamy personel medyczny, który może ten czas poświęcić pacjentom. – mówi szer. Sandra Wajszczuk z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej.

Każdego dnia w województwie lubelskim w walkę z pandemią zaangażowanych jest około 350 żołnierzy 2 LBOT. W całym kraju już ponad 1000 żołnierzy WOT wspiera niemal 370 szpitali i innych placówek medycznych.


Informacja i zdjęcia: kpt. Damian Stanula

AKup/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.