Diecezja siedlecka

Ks. kan. Jerzy Janowski kapelan Ogólnopolskiego Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

08
wrz 2023

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński w dowód uznania działalności na rzecz upowszechniania i krzewienia polskiej kultury nadał honorową odznakę ks. Jerzemu Janowskiemu. W piątek, 8 września w Radzyniu Podlaskim podczas ogólnopolskiej konferencji poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi uroczystego wręczenia tego wyróżnienia dokonała Małgorzata Bogusz dyrektor delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej.

- Czuję się zaszczycona i wyróżniona, iż w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana profesora Piotra Glińskiego odznaczyłam honorowym medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ks. kan. Jerzego Janowskiego. Ten medal jest wyrazem uznania za 40-letnią misję duszpasterską na rzecz kultury polskiej. Odznaczenie jest wyrazem wdzięczności za krzewienie patriotyzmu, za miłość, za szacunek i wiedzę do kultury polskiej. Ks. Jerzy Janowski jest człowiekiem o wielu talentach. Jest mecenasem kultury i sztuki – mówiła Małgorzata Bogusz dyrektor delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej.

- Ja się źle czuję w roli wyróżnionego, bo ja robiłem rzeczy normalne – mówił ks. kan Jerzy Janowski. - Motywacją każdego z nas powinna być miłość do Boga, a jak nie do Boga to do Ojczyzny. Bóg wyposażył nas w dary i chce, byśmy powiększali talenty i coś robili. To jest taka satysfakcja, że ocalamy, czynimy piękno korzystamy z piękna i w jedności spotkań, twórczości zmieniamy oblicze tego świata – mówił ks. Jerzy Janowski.

- Czcigodny ks. kan. Jerzy Janowski podczas swojej 40-letniej misji duszpasterskiej dobrze zasłużył się także kulturze Polski - mówił prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski. Kapelan Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza wzbogacił ją wieloma cennymi dokonaniami. Krzewił wytrwale miłość, szacunek, wiedzę o kulturze narodowej. Chronił jej zabytki. Tworzył dzieła nowe, a swoim osobistym mecenatem umożliwił zrealizowanie ważnych ogólnopolskich przedsięwzięć kulturowo-naukowych naszego towarzystwa. Jego podziwiane, doskonale zorganizowane religijno-patriotyczne pielgrzymki były także świetnymi, niezapomnianymi lekcjami kultury narodowej. Otaczał opieką cmentarze wojenne, groby powstańców. Obiekty kultu religijnego. Zorganizował ważne ogólnopolskie zjazdy. Rozwijał życie kulturalne z aktywnym udziałem parafian. Reżyserował liczne widowiska teatralne. Występował jako aktor we własnych adaptacjach scenicznych. Dobudował do kościoła w Miętnem, gdzie był przez wiele lat proboszczem, piętrowy kompleks pomieszczeń ze sceną, salę im. Jana Pawła II tworząc w nim parafialny ośrodek życia religijno-kulturalnego. Przez cztery lata współtworzył pierwszy religijny sienkiewiczowski monumentalny pomnik matki i syna w Okrzei. Wspomagał dzieło to darami osobistej hojności – mówił prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.