Radzyń Podlaski

Nowy krzyż na cmentarzu unickim w Bezwoli

Kościół Wt. 22.06.2021 16:03:45
22
cze 2021

Na cmentarzu unickim w Bezwoli, w gminie Wohyń poświęcono 22 czerwca nowy krzyż i pamiątkową tablicę. Dokonano tego wśród społeczności Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu w jubileuszowym roku 25-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich z Pratulina.

Uroczystość poprzedziła Msza św. kościółku w Bezwoli. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Kalitka, proboszcz parafii św. Anny w Wohyniu.

Kapłan w homilii mówił m.in., że Unici za wartość postawili trwanie przy Bogu i pokazali co jest cenne w życiu. – Pamiętajcie, że wychodzicie z konkretnej rodziny i szkoły mając konkretne wartości. Brońcie ich – podkreślił zwracając się do młodzieży.

Cmentarz unicki w Bezwoli znajduje się około kilometr od kościółka. Uczniowie dotarli do tego miejsca pieszo. Nowy krzyż na cmentarzu stanął obok starego, liczącego już 115 lat. Tuż pod nim powstała tablica z inicjałami osób zaangażowanych w stworzenie nowego dzieła. - Poprzedni krzyż został wzniesiony rękami naszych przodków Unitów. Wymaga on naszej opieki. Zostanie on tutaj na tyle ile pozwoli mu na to przyroda. Do niego wyciągamy ręce po tradycję i stawiamy drugi krzyż, który jest repliką. To wszystko co zawarte zostało na starym krzyżu 115 lat temu – mówiła Anna Kowalczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Wohyniu. Replikę krzyża poświęcił proboszcz parafii Wohyń ks. Henryk Kalitka.



KSkor [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.