Drohiczyn

Srebrny jubileusz na pielgrzymim szlaku

Kościół Wt. 09.08.2022 15:07:30
09
sie 2022

W dziewiątym dniu pielgrzymowania Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę idzie z Dzielnej (pod Opocznem) do Aleksandrowa, to jeden z dłuższych i trudniejszych jednodniowych etapów, pątnicy przejdą 35,4 km.

Konferencje głosi ks. Łukasz Skarżyński – przewodnik grupy grupy łochowskiej. Temat dnia brzmi „Światłość w Ciemności. Eucharystia źródłem prawdziwego pokoju”. Patronem dnia jest bł Wincenty Kadłubek.

W tym dniu 25-lecie ślubów zakonnych świętuje wieloletnia pątniczka, karmelitanka s. Zuzanna Kazimierczuk. Podczas porannej Mszy Św. po procesyjnym wprowadzeniu, uroczyście odnowiła śluby zakonne.

Dokładnie rok temu w tym miejscu swoją Mszę Św. w 25. rocznicę kapłaństwa sprawował ks. Wiesław Niemyjski – proboszcz katedralny, który podobnie jak teraz siostra Zuzanna z racji srebrnej rocznicy pielgrzymował na Jasną Górę.

Ostatnią noc pątnicy spędzili w Dzielnej, gdzie jak zawsze wyjątkowo uroczyście powitali ich mieszkańcy a zwłaszcza dzieci w strojach regionalnych, które przyszły z chlebem i upieczonym z ciasta barankiem i zaśpiewały każdej z grup takie powitanie:
„Witajcie pielgrzymi w dalekiej podróży,
pielgrzymujcie dalej niech wam zdrowie służy.
Chociaż epidemia panuje na świecie,
Wy się nie boicie do Matki idziecie.
Tam na Jasnej Górze proście Matki Boskiej,
Aby nas minęły w życiu wszystkie troski.
W życiu wszystkie troski i wszystkie nieszczęścia
Niech Ta Matka Boska, wciąż o nas pamięta.”

Chlebem podarowanym przez mieszkańców Dzielnej podzielono się podczas wieczornego Apelu jasnogórskiego, w którym uczestniczyli pątnicy i mieszkańcy.
Pielgrzymi są coraz bliżej jasnej Góry, każdego dnia dołączają do nich kolejne osoby świeckie i kapłani. Pielgrzymi dojdą do Częstochowy w sobotę, 13 sierpnia o godz. 9.15. Msza Święta na Wałach Jasnogórskich sprawowana będzie o godz. 11.30.


Foto: Pielgrzymka Drohiczyńska
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.