Diecezja siedlecka

Żelechów: koncert „Muzyczne skarby Kościoła”

24
paź 2023

„Muzyczne skarby Kościoła” - tak zatytułowany był ostatni koncert w ramach II Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”, który odbył się 22 października w kościele parafialnym w Żelechowie. Wykonawcami niedzielnego spotkania byli: Maciej Zakrzewski (organy) oraz Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti z dyrygentem Michałem Sławeckim na czele.

Maciej Zakrzewski to organista, kompozytor, improwizator oraz bloger, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie obok zajęć z instrumentu głównego prowadzi także lekcje harmonii praktycznej, gry liturgicznej, realizacji basso continuo oraz kameralistyki. Jest laureatem wielu konkursów. Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. W swoim dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Od 2016 r. na swojej stronie internetowej prowadzi bloga o tematyce muzycznej. Podczas niedzielnego koncertu artysta zaprezentował niezwykle trudne do wykonania improwizacje organowe, które zachwyciły zgromadzoną publiczność.

Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti wykonała śpiewy monodii liturgicznej. Zespół powstał w marcu 2007 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie i popularyzacji śpiewu gregoriańskiego z zastosowaniem owoców zaawansowanych studiów nad antycznymi rękopisami (od IX w.). Schola zaznaczyła swoją obecność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach śpiewu gregoriańskiego, m.in. trzykrotnie w belgijskim Watou, dwukrotnie w Bolonii, a także we Florencji i w Bratysławie. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Michał Sławecki - kompozytor, organista i gregorianista, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Jest członkiem włoskiej i polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych oraz Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Co roku prowadzi kursy w Polce, na Słowacji, we Włoszech, na Litwie i we Francji. Koncertuje jako solista, kameralista, akompaniator i dyrygent.

Niedzielny koncert stanowił swoistą, muzyczną podróż przez wieki, wypełnioną repertuarem zaczerpniętym z bogatego skarbca muzyki Kościoła. Żelechowską świątynię wypełniły dźwięki chorału gregoriańskiego wraz z improwizacjami organowymi opartymi o tematy chorałowe. Muzyka płynąca podczas koncertu stanowiła dla słuchających niemalże mistyczne przeżycie. Śpiewy monodii liturgicznej przeplatające się z miejscami wirtuozowskimi, a miejscami z niezwykle subtelnymi improwizacjami organowymi stanowiły spójną całość, niemalże zmuszającą do modlitewnego zasłuchania.

Koncert przyciągnął liczną publiczność, która była pod ogromnym wrażeniem prezentowanych utworów. Artyści zostali nagrodzeni zasłużoną owacją na stojąco. Swoje podziękowania na ręce wykonawców złożyli Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Żelechów, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie, Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Błażej Musiałczyk - organista archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Koncerty poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa.


MGOK Żelechów

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Parafianin Wt. 24.10.2023 13:56:41

Ogromne podziękowania dla nieocenionego ks. Mariusza, za inicjatywę i tak wspaniałe prowadzenie koncertów. Wybitny człowiek o wielu talentach!