Radzyń Podlaski

Malarstwo Tymoteusza Toczyńskiego w Galerii „Oranżeria”

16
sty 2024

12 stycznia w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury, odbyła się wystawa malarstwa Tymoteusza Toczyńskiego. Artysta zaprezentował cykl miejskich pejzaży Lulina. Były też trzy akcenty radzyńskie – dwa widoki na Pałac Potockich oraz pejzaż z okolic Zabiela.

To właśnie w Zabielu u swojej rodziny, Tymoteusz w dzieciństwie spędzał wakacje. Publiczność była zachwycona sposobem przedstawienia miasta przez artystę. Pejzaże ukazane są z perspektywy dachów, a z poszczególnych budynków przedstawiane są tylko fragmenty. Obrazy namalowane są szybko, ekspresyjnie z nieprzejmowaniem się tą męczącą perfekcyjnością. Widać na nich emocje i szczere umiłowanie rodzinnego Lublina. Całość przekazu uatrakcyjniona jest przebogatą kolorystyką.

Podczas wernisażu często wspominana była postać Krzysztofa Toczyńskiego, ojca artysty, który obecnie mieszka w Szkocji i nie mógł być na wernisażu. Krzysztof również jest artystą, który w Galerii „Oranżeria” ROK wielokrotnie prezentował swoje prace. Jego najbardziej znanym dziełem jest figura Ukrzyżowanego Chrystusa bez krzyża z Zabiela, wykonana jako dziękczynienie za narodzenie pierworodnego syna – Tymoteusza. Ostatni wernisaż artysty w Oranżerii miał miejsce w 2017 roku. Podczas otwarcia wystawy, za pośrednictwem Telewizji Radzyń, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zaprosił Krzysztofa do ponownego zaprezentowania swoich dzieł w ROK.
Wystawę można oglądać do 24 stycznia.

Tymoteusz Toczyński urodził się w 1983 roku w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz na Katedrze Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz. Wcześniej ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie na kierunku projektowanie graficzne. Zajmuje się malarstwem tradycyjnym, projektowaniem wnętrz, grafiką użytkową, fotografią, modelowaniem 3d, szeroko pojętym designem. Jego zainteresowania to sztuka, architektura, tenis, militaria, muzyka gitarowa, historia średniowieczna i II wojny światowej.



Arkadiusz Kulpa
Fot. Tomasz Młynarczyk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.