Siemiatycze

Dziękowali tym, którzy oddali życie za niepodległą i wolną Polskę. Święto Wojska Polskiego w Siemiatyczach

Region Wt. 15.08.2023 17:27:38
15
sie 2023

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - te przypadające 15 sierpnia wydarzenia są rokrocznie okazją dla mieszkańców powiatu siemiatyckiego, by obecnością, modlitwą oraz symbolicznymi kwiatami i zniczami podziękować tym, którzy oddali życie za niepodległą i wolną Polskę.

Pierwszym punktem tegorocznych uroczystości było spotkanie na starym cmentarzu w Siemiatyczach gdzie znajdują się mogiły polskich żołnierzy poległych w walkach pod Siemiatyczami w 1920 roku. Ks. Bartosz Ojdana zwracając się tu do uczestników spotkania podkreślał, że warunkiem zwycięstwa jest zjednoczenie, w modlitwie polecał tych którzy oddali życie za Polskę i tych, którzy dziś strzegą jej granic. Stawiał też pytanie – co dziś potrafilibyśmy zrobić dla naszej Ojczyzny i co dla niej robimy? Na grobach żołnierzy z 1930 roku zapalono znicze i złożono kwiaty, podobnie przy pomniku poświęconym żołnierzom II wojny światowej.

Dalsze uroczystości kontynuowano przy Pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, który to obelisk kilka lat temu staraniem mieszkańców zrzeszonych w społecznym Komitecie Budowy Pomnika wzniesiono przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach. We wtorek, 15 sierpnia - z potrzeby serc, z miłości do Ojczyzny, z przywiązania do tradycji i z troski o przyszłość spotkali się tu mieszkańcy, służby mundurowe – wojsko, strażacy, policjanci, leśnicy, samorządowcy, członkowie Akcji Katolickiej, NSZZ Solidarność i Stowarzyszenia „Szwadron Kawalerii Ochotniczej”. Tu również wspominano tych, którzy życie oddali za Ojczyznę i tych, którzy i dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa, wolności i suwerenności.

Uroczystość rozpoczęto Hymnem Państwowym, pieśnią, która towarzyszy Polakom od ponad 200 lat. Następnie przypomniano jak Siemiatycze odzyskały niepodległość, przypomniano też biografie lokalnych patriotów, których nazwiska znacząco zapisały się w dziejach regionu. Odczytano też wiersz o tematyce patriotycznej autorstwa lokalnego twórcy Józefa Dołoty. Modlitwę poprowadzili ks. Jerzy Cudny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP i ks. Paweł Sterlingow proboszcz prawosławnej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.