Garwolin

Garwolin: inaczej niż dotąd, ale równie podniośle

Region Pon. 03.05.2021 14:46:56
03
maj 2021

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest w tym roku obchodzona inaczej nich dotychczas, bez przemarszu pocztów sztandarowych, przemówień, masowych imprez towarzyszących. Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej była głównym akcentem oficjalnych miejsko- powiatowych obchodów.

Przed rozpoczęciem Eucharystii, starosta Mirosław Walicki przypomniał, że święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych i najradośniejszych świąt państwowych. - Dziś mija 230 lat od momentu, kiedy elity państwa polskiego podjęły próbę ratowania upadającej Rzeczypospolitej. Uchwalona konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, dokonywała przebudowy przestarzałego ustroju politycznego naszego kraju, była owocem współpracy, i choć nie brakowało przeciwników, Polacy pokazali, że dla dobra wspólnego potrafią pracować ponad podziałami. Ten wzór nowoczesnej myśli politycznej dawał nadzieje na nieodległe i silne państwo- mówił gospodarz powiatu garwolińskiego

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Stanisław Małek, który w homilii głośno zastanawiał się, czy „przerywanie mszy św., profanowanie kościołów, ataki na duchownych sprawujących sakramenty- to jest ta wolność, której my chcemy, to jest ta wolność o której marzyli i która przyświecała twórcom Konstytucji 3 Maja. - W Ewangelii dzisiaj również otrzymujemy znak, do którego musimy się odnieść, wobec którego nie można przejść obojętnie. Znak sprzeciwu- krzyż, a pod nim matkę i Jana Ewangelistę, słyszymy słowa o miłosnej adopcji wszystkich ludzi przez matkę Zbawiciela. Znakiem, który jest dany również naszemu narodowi jest znak jasnogórskiego wizerunku Czarnej Madonny- Królowej Polski, to ona jest tą, która gromadziła wielokrotnie podzielony, rozbity i sponiewierany naród polski pod sztandarem swojego syna Jezusa Chrystusa- artykułował kapłan.

Po nabożeństwie starosta Mirosław Walicki, zastępca burmistrza Garwolina Albert Baran, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, radna powiatowa Agnieszka Sadowska- Janiec, przewodniczący RM Jarosław Jaskuła, radny miejski Jan Paziewski, przedstawiciele ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie, przedstawiciel dyrekcji ZS Nr 2 im. T. Kościuszki, w imieniu mieszkańców Garwolina i Powiatu Garwolińskiego, samorządów miejskich i gminnych, kombatantów, złożyli wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja, który trzydzieści lat temu posadowiony został na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.
Wkrótce informacja o imprezach towarzyszących majowemu świętowaniu.

fot. UM Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.