Łuków

Łuków: święto kolejarzy

Region Czw. 25.11.2021 09:14:29
25
lis 2021

25 listopada swoje święto obchodzą pracownicy kolei. Symboliczna data przypada w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ich patronki. Kolejarze z Łukowa i okolic z tej okazji spotkali się na Mszy Świętej w kościele NMP Matki Kościoła.

Dzień Kolejarza Polskiego, bo taką niegdyś nazwę nosiło święto, obchodzony był w różnych terminach. W 1935 roku kolejarze świętowali 29 września, zaś już dwa lata później, na dzień uroczystości wybrano 26 września. Relację z obchodów można było wówczas usłyszeć na antenie Polskiego Radia. Po raz pierwszy po II wojnie światowej święto polskiej kolei obchodzono w 1954 roku, a uroczystościom nadano charakter centralny. 21 lipca 1981 roku, NSZZ „Solidarność" Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, mówiącą, iż „(…) począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”. I właśnie w Lublinie 25 listopada odbyły się pierwsze uroczystości, które zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka, Krzyża - Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.

Kolejarze z Łukowa i okolic swoje święto już w niedzielę 21 listopada. Z inicjatywy Zbigniewa Strzyżewskiego, obecni i emerytowani pracownicy kolei oraz ich rodziny, spotkali się na Mszy Świętej w kościele NMP Matki Kościoła. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Stepczuk.źródło: Rynek Kolejowy
zdjęcia: Zbigniew Woźniak
AKup
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.