Łuków

Łuków: Zarząd Dróg Powiatowych jest na tak, ale decyzja należy do starosty

Region Wt. 04.05.2021 18:27:26
04
maj 2021

Łukowski radny Arkadiusz Pogonowski skierował pismo do Zarządu Dróg Powiatowych z pytaniem, czy jest możliwa budowa nowego przejścia dla pieszych na Al. Kaczorowskiego. Dziś, 4 maja radny otrzymał pismo z ZDP. Nie jest to odpowiedź w ścisłym tego słowa znaczeniu. To pismo, które dyrektor ZDP skierował do starosty z prośbą o to, aby starosta zajął w tej sprawie stanowisko.

Przypomnijmy. Do niedawna teren wzdłuż Al. Kaczorowskiego to były łąki i pola. Był tam tylko kościół Świętego Brata Alberta. Ale po tym, jak doszło do zmiany planu zagospodarowania miasta, zaczęły się w tym miejscu inwestycje. Najpierw zaczęły powstawać bloki, a w ubiegłym roku powstało nowe centrum handlowe. Kierowcy nie mają problemu aby tam dojechać. Jednak piesi, aby dostać się do sklepów, muszą nadkładać drogi. Aby dostać się z Osiedla Sienkiewicza do sklepów trzeba korzystać albo z przejścia przy skrzyżowaniu z ulicą Świderską, albo z przejścia przy kościele.

Wśród mieszkańców osiedla coraz częściej zaczęły pojawiać się pytania, czy można ułatwić życie pieszym i wybudować nowe przejście przez Al. Kaczorowskiego. Jak mówią byłoby to z korzyścią dla wszystkich. Nikt też nie łamał by przepisów, a już często się zdarza, że piesi pokonują ulicę w niedozwolonych miejscach.

W tej sprawie pismo do Zarządu Dróg Powiatowych wystosował radny Arkadiusz Pogonowski. Pytał, czy jest możliwe wybudowanie nowego przejścia. I dziś, 4 maja otrzymał pismo z Zarządu Dróg Powiatowych. Nie jest to odpowiedź w ścisłym tego słowa znaczeniu. To pismo, które dyrektor ZDP Stanisław Sokół skierował do starosty łukowskiego Dariusza Szustka, a radny otrzymał je do wiadomości.

Pismo dyrektora ZDP do starosty to prośba o zajęcie stanowiska, jako organu zarządzającego ruchem drogowym na drogach powiatowych, w sprawie prośby radnego o budowę przejścia przez Al. Kaczorowskiego w okolicy ulicy Kiernickich 25. W piśmie tym czytamy, że Zarząd Dróg Powiatowych wydaje pozytywną opinię co do tej lokalizacji. Jest też następujący akapit: „Przy projektowaniu przejścia należy rozważyć budowę sygnalizacji świetlnej, ponieważ na wyznaczonych dodatkowych przejściach dla pieszych na Al. Wojska Polskiego wydarzyły się dwa wypadki śmiertelne z udziałem pieszych”. W ostatnim zadaniu zaś dyrektor ZDP pisze: „W przypadku pozytywnej opinii prosimy o wprowadzenie budowy przejścia dla pieszych do planu robót”.

Jaka będzie decyzja starosty? Miejmy nadzieję, że wkrótce się tego dowiemy.


zdjęcie: czytelnik
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.