Parczew

Miód jest dobry na wszystko, czyli wizyta w rodzinnej pasiece w Milanowie

Region Śr. 23.08.2023 08:18:32
23
sie 2023

O tym, że miód wzmacnia organizm, działa antybakteryjnie – niektóre bakterie zwalcza lepiej nawet niż niejeden antybiotyk, koi nerwy, przyspiesza gojenie ran, a także ożywia mózg wiemy od dawna. Miód może być używany również jako kosmetyk. O właściwościach i rodzajach miodu oraz o tym, jak połączyć pasję i pracę, dowiedzieliśmy się podczas wizyty w rodzinnej Pasiece Akacjowy Gaik Jolanty i Pawła Małafiejewów w Milanowie.

- Poznaliśmy się w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli i już od 20 lat prowadzimy razem pasiekę, od 13 pod wspólnym nazwiskiem. Nasza pasieka istnieje od 1932 r. Wtedy prowadził ją mój pradziadek, męża dziadek też miał pszczoły, tyle że mój dziadek na Lubelszczyźnie, a Pawła na Mazurach. Prowadzimy pasiekę stacjonarną i wędrowną, która liczy około 200 rodzin pszczelich. Oprócz pozyskiwania miodu zajmujemy się wychowem matek pszczelich, a także prowadzimy niewielki sklep pszczelarski w Milanowie. Pozyskujemy pyłek, propolis, wykonujemy świece z wosku pszczelego, prowadzimy warsztaty, głównie dla dzieci ze szkół i przedszkoli – relacjonuje Jolanta Małafiejew.

W pasiece pozyskiwane są głównie trzy rodzaje miodu: rzepak, wielokwiat i lipa. Po miodzie lipowym sezon pszczelarski przeważnie dobiega końca.

- Miody, które pozyskujemy są na pewno zdrowe, bo mamy tereny czyste ekologicznie. Miód rzepakowy polecany jest przy chorobach układu krążenia, reguluje ciśnienie krwi i działa wzmacniająco na serce. Miód wielokwiatowy polecany jest dla wszystkich, nawet przy alergiach. Miód lipowy zalecany jest głównie przy chorobach górnych dróg oddechowych. Pyłek kwiatowy, który pszczoły przynoszą jest produktem naturalnym, ponieważ jest to czyste białko roślinne. Zawiera dużo witamin i mikroelementów, dlatego zalecany jest przy anemii. Propolis to naturalny antybiotyk polecany na wiele chorób – informuje właścicielka pasieki.

Od 2020 r. Pasieka Akacjowy Gaik uczestniczy w projekcie współpracy pod tytułem „Produkt lokalny – Lokalną marką. Współpraca na rzecz rozwoju i promocji produktu lokalnego”. Projekt zakłada promowanie zagród tematycznych składających się z kilku pasiek należących do pszczelarzy z obszaru działania LGD „Jagiellońska Przystań”.

Dlatego odwiedzając pasiekę zwiedzający mają możliwość bliższego zapoznania się z tematyką pszczelarstwa oraz poznania sposobów i technik pozyskiwania produktów pszczelich, degustacji i zakupu tych produktów, zapoznania się z profesjonalnym sprzętem pszczelarskim, a także wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych z zakresu pszczelarstwa.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.