Garwolin

Noc Świętojańska w Przewozie /ZDJĘCIA/

Region Wt. 28.06.2022 12:10:01
28
cze 2022

Były opowieści o dawnych zwyczajach sobótkowej nocy, tańce i śpiewy ludowych piosenek przy ognisku, puszczanie wianków na wodę, szukanie kwiatu paproci, przejażdżki łodzią. Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były niegdyś czasem rozrywek. W wigilię św. Jana w Przewozie zorganizowano spotkanie sobótkowe.

-Noc Świętojańska obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. W zamierzchłych czasach był to ważny okres zwłaszcza dla mieszkańców wsi. To wtedy dbano o uprawy i zbierano pierwsze warzywa, lecz również można było sobie pozwolić na odpoczynek i zabawę. Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były właśnie czasem rozrywek. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały to właśnie Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska- przypominają organizatorzy spotkania.

Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach wspólnie z KGW Przewozianki oraz mieszkańcami Przewozu zorganizował spotkanie sobótkowe, które prowadziła Marta Łukiewicz. Były opowieści o dawnych obrzędach słowiańskich, tańce i śpiewy ludowych piosenek przy ognisku, puszczanie wianków na wodę, szukanie kwiatu paproci, przejażdżki łodzią. Jak zapewniają uczestnicy wydarzenia, można było skosztować pyszności przygotowanych przez KGW Przewozianki. „Było pysznie, zabawnie, swobodnie. Atmosfera sprzyjała wspólnej zabawie i rozmowom”- wspominają. W spotkaniu uczestniczyły panie z KGW Pogorzelanki, Kawęczynianki, Strychowianki, Kobylanki, Podłężanki, KGW Podzamcze, sołectwa Przewóz. Specjalnie na tę okazję wiersz napisała i recytowała Anna Mądra z trojanowskiego KGW. Przygrywała kapela Staręgów. Wśród gości był poseł Grzegorz Woźniak, który stara się nie opuszczać żadnej ludowej imprezy w powiecie, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, sekretarz gminy Sebastian Kieliszek, przewodniczący RG Jacek Łoskot, radni. - Ogromne słowa uznania i podziękowania kierujemy do pani Jadwigi Krześniak - animatora kultury, kulturoznawcy. Ciepłej, cudownej osoby, dzięki której wniosek Etno Polska powstał. Jej zamiłowanie do tradycji i wiedza są nieocenione i zaraźliwe- podkreśla Elżbieta Ostanek- Szczepanik, dyrektor maciejowickiego GOK.

Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu NCK w ramach programu EtnoPolska 2022.



na podst. inf.GOK
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.