Biała Podlaska

Nowe RTG na Przejściu Granicznym w Terespolu

Region Wt. 22.06.2021 17:36:40
22
cze 2021

22 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku pierwszego stacjonarnego urządzenia RTG do prześwietlania pojazdów na drogowym przejściu granicznym w Terespolu. Dodatkowo do wyposażenia dołączył samochód do mobilnego skanowania pojazdów.

Skaner RTG będzie służył do prześwietlania samochodów, busów i autobusów. Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie wyjaśnił, że są to najnowocześniejsze urządzenia w Europie, które skanują pojazdy z obu stron. – Po przeskanowaniu takiego pojazdu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej bazują na własnym doświadczeniu i przebytych szkoleniach, analizują otrzymany materiał i anomalie otrzymane w obrazie. Na podstawie odczytu z urządzenia, kierują pojazd do szczegółowej kontroli – wyjaśnił Michał Deruś.

Dodatkowo do wyposażenia dołączył samochód do mobilnego skanowania pojazdów. – Samochód do mobilnego skanowania pojazdów przemieszczając się obok pojazdów będzie wykonywał skanowanie oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa dla użytkowników tego pojazdu jak i pasażerów – wyjaśnił rzecznik prasowy IAS w Lublinie.

Jak będzie przebiegał proces skanowania pojazdów, wyjaśnił nadkom. Roman Chomiczewski, kierownik oddziału celnego drogowego w Terespolu. POSŁUCHAJ Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS powiedziała, że zadaniem KAS jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowanego państwa. – To zadanie realizujemy tutaj na granicy przede wszystkim poprzez skuteczną kontrolę, skuteczną prewencję i zwalczanie przestępczości ekonomicznej, a tym samym wspieramy legalny biznes. Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa bez nowoczesnych urządzeń, które wspierają naszą służbę. Idziemy w stronę nowoczesności skąd kolejne oddawane do użytku urządzenia RTG – wyjaśniła Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS.

Wartość skanera RTG do prześwietlania pojazdów to ok. 14 mln zł. ze wsparcie z funduszy rządowych, natomiast wartość mobilnego wozu skanującego to koszt ok. 5 mln zł. Część z tej kwoty pochodzi z dofinansowania z programu OLAF.

ICH/Terespol [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.