Garwolin

Powiat garwoliński: w trosce o czyste powietrze

Region Czw. 05.08.2021 09:03:46
05
sie 2021

Ochrona powietrza należy do priorytetów samorządów gminnych, dlatego pozyskują one znaczne środki od instytucji rządowych i samorządu województwa mazowieckiego na realizację zadań mających na celu przeciwdziałanie zanieczyszczaniu naturalnego środowiska.

Gmina Żelechów podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie aneks do porozumienia dotyczącego programu „Czyste powietrze” już na etapie samorządu. Jak powiedział burmistrz Łukasz Bogusz, współpraca będzie polegać na przyjmowaniu składanych przez beneficjentów wniosków, pomocy w ich wypełnianiu oraz ich ewentualnych korekt. Wszystko to odbędzie się na miejscu w urzędzie bez konieczności jeżdżenia do Warszawy do Funduszu. Potencjalni beneficjenci zaoszczędzą czas, również obsługa wniosku ulegnie znacznemu skróceniu.

- Pracownik urzędu będzie oceniał wnioski wraz z załącznikami pod kątem spełniania szczegółów kryteriów wyboru przedsięwzięć określonych w programie, weryfikował zgodność wersji papierowej z elektroniczną przy użyciu aplikacji, kontaktował się i prowadził korespondencję z wnioskodawcą oraz przekazywał do Funduszu zweryfikowane wnioski o dofinansowanie - artykułuje burmistrz. Na realizację zadania gmina Żelechów otrzyma do trzydziestu tysięcy złotych.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem szczególnie dotkliwym w Garwolinie. Wykazuje to między innymi zainstalowany przez urząd miasta system pomiaru czystości powietrza oparty o sieć czujników, o skali problemu mówią także wnioski z opracowania bazy danych indywidualnych źródeł ciepła w mieście. Według burmistrz Marzeny Świeczak dane są niepokojące, gdyż przeprowadzona inwentaryzacja wykazała niewielką, bo zaledwie jednoprocentową ilość urządzeń ogrzewanych na paliwo stałe spełniających wymogi ekoprojektu. W podziale kotłów centralnego ogrzewania na poszczególne klasy najwięcej, bo blisko sześćdziesiąt procent to kotły nieekologiczne.

Miasta i Gminy Pilawa otrzymała od samorządu Mazowsza ponad 53 tys. zł na przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gminy, która dotyczyć będzie wszystkich odbiorców. Inwentaryzacja przeprowadzona zostanie za pomocą ankiet.

- Jeżeli nie uda się dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców, wówczas uruchomiona zostanie infolinia, przez którą będą oni mogli podawać niezbędne informacje, które pozwolą na ocenę stanu tych źródeł ciepła na terenie całej gminy. To pozwoli z kolei monitorować sytuację i da szansę, żeby gmina mogła szukać możliwości wsparcia dla mieszkańców w wymianie nieekologicznych urządzeń grzewczych - podkreśla burmistrz Albina Łubian.

Więcej w materiale Waldemara Jaronia:



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.