Siemiatycze

Szkoła – wspólne dobro

Region Czw. 25.11.2021 10:31:06
25
lis 2021

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dziadkowicach w środę, 24 listopada, miała miejsce wyjątkowa uroczystość. W obecności wielu zaproszonych gości – przedstawicieli samorządu lokalnego, szkolnictwa, duchowieństwa, służb mundurowych, rodziców i mieszkańców oficjalnie oddano do użytku szkolne obiekty, które w ostatnim czasie zostały gruntownie wyremontowane i zmodernizowane.

Budynek szkoły poddano gruntownej termomodernizacji, zainstalowano alternatywne źródła ciepła, na sali gimnastycznej zmieniono podłogę – poprzednia nie nadawała się do naprawy i wymagała całkowitej wymiany, zainstalowano nowe bramki, by uprawianie sportu było bezpieczne i przyjemne, w kuchni zmieniono wyposażenie. Jak podkreśla wójt gminy Dziadkowice, Antoni Brzeziński, wszystkie prace wykonano dzięki pozyskanym dotacjom zewnętrznym.

Największym zadaniem była termomodernizacja budynku szkoły, która trwała około 5 miesięcy. Szkoła zyskała nową elewację zewnętrzną wraz z dociepleniem, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, dociepleniem stropu i stropodachu. Wymieniono źródła ciepła oraz instalację centralnego ogrzewania. Dodatkowo wokół budynku ułożono pas z kostki brukowej, wykonano nowe schody przy wejściu głównym. Całość dała wzrost efektywności energetycznej budynku, jest więc i cieplej i taniej. Gmina Dziadkowice pozyskała na ten cel 500 000 zł dofinansowania z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Gruntowną modernizacją podłogi sali gimnastycznej wykonano dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w kwocie 230 tys. zł. Parkiet pokryto nowoczesnym panelem elastyczny, na którym znalazł się te herb gminy Dziadkowice.

Remont i doposażenie kuchni wykonano w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu 2021”. Dotacja w kwocie 79 064 zł dotacji, to 80% całości zadania.
Dodatkowo dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania „Tygiel Doliny Bugu” przy szkole uczniowie urządzili ogród przyjazny pszczołom, przy szkole zbudowano też altanę.
Wszystkie te inwestycje podsumowano, obiekt poświecono, przecięto wstęgę i już teraz oficjalnie można korzystać z obiektu, który jest bezpieczny, ekologiczny, oszczędny, a przede wszystkim przyjazny dla uczniów, bo to ich dobro jest w szkole najważniejsze.

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, jak ważna jest ta szkoła dla lokalnej społeczności, przypomniano jej 103-letnią historię, zaangażowanie mieszkańców w jej tworzenie i funkcjonowanie. Nie będzie żadną przesadą, jeśli atmosferę spotkania określi się jako rodzinną i przyjacielską, bo jak też podkreślają rodzice uczniów – w tej szkole jest jak w rodzinie, a uczęszczają do niej kolejne pokolenia najmłodszych mieszkańców gminy Dziadkowice. Obecnie w szkole uczy się 212 uczniów, w tym przedszkolaki, wśród których są już trzylatki.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach, Robert Zalewski z dumą prezentował gościom efekty przeprowadzanych prac i już teraz zapowiada, że chociaż zrobiono bardzo dużo, to są plany kolejnych inwestycji, tym razem chodzi i boiska zewnętrzne.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.