Sokołów

Uroczyste podniesienie Flagi RP w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim

Region Pon. 03.05.2021 20:52:45
03
maj 2021

2 maja podczas zmiany służby, o godz. 08.15 na placu Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W apelu uczestniczyli: Dowódca JRG i zmiany służbowe JRG. Podczas apelu nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe obchodzone od 2004 roku. Jego celem jest przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy o polskich symbolach narodowych, rodzimych tradycjach patriotycznych oraz historii naszej ojczyzny.

Świętując ten dzień należy przede wszystkim pamiętać, że flaga to narodowy symbol, do którego należy odnosić się z wyjątkowym szacunkiem.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwo¬nych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używa¬ne przez dopingujących ich kibiców.
Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstro¬wali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.
W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.
Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato¬wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro¬dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.
Źródło: PSP Sokołów Podl.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Magda Szewczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.