Radzyń Podlaski

W gminie Borki miało powstać interaktywne centrum edukacyjne. Inwestycji nie będzie

Region Wt. 12.01.2021 14:06:21
12
sty 2021

Przed kilkoma laty gmina Borki żyła inwestycjami, jakie zaplanowano w dwóch zabytkowych obiektach na jej terenie. W zespole pałacowo parkowym miało powstać nowoczesne, interaktywne centrum edukacyjne, wzorowane na Centrum Kopernika w Warszawie, a w zabytkowym młynie- inkubator przedsiębiorczości. Finalnie do inwestycji jednak nie dojdzie.


Cały park miał być położony na prawie 40 hektarach. W okolicy zakola rzeki miały powstać szlaki turystyczne i ścieżki survivalowe. Wszystko za 40 milionów złotych.  W odróżnieniu od tradycyjnych muzeów, stanowiska wiedzy miały zostać zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i szeroko pojętej humanistyki.  Realizująca projekt fundacja od początku miała trudności z wyłonieniem wykonawcy robót. Finalnie, pałac zmienił właściciela i mówi się, że zamiast Multimedialnego Parku Nauki może tam powstać  Dom Spokojnej Starości. Więcej w rozmowie z wójtem gminy Borki Radosławem Sałatą.

Teraz w zespole pałacowo- parkowym prowadzone są prace remontowe i zabezpieczanie obiektu. Być może w tym roku poznamy już jego nowe przeznaczenie. Z kolei w zabytkowym młynie miał powstać inkubator przedsiębiorczości. Właściciel chciał pozyskać na ten cel środki unijne, jednak jego projekt nie uzyskał wymaganej punktacji. Inwestycja jest w zawieszeniu.


Więcej o planowanych inwestycjach pisaliśmy TUTAJ

 

 


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
ja1234 Wt. 12.01.2021 16:16:07

Ciekawa informacja