Łuków

Wola Gułowska: patent oficerski dla uczestnika bitwy pod Kockiem

Region Czw. 24.06.2021 10:08:17
24
cze 2021

W Woli Gułowskiej w gminie Adamów odbyła się uroczystość nadania kolejnego stopnia oficerskiego podporucznikowi rezerwy Franciszkowi Skrzypczykowi, uczestnikowi bitwy pod Kockiem. Patent oficerski przekazał dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Michał Rohde.

Uroczystość odbywała się w Woli Gułowskiej w Domu Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w środę 22 czerwca. Uczestniczyli w niej 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, przedstawiciele władz samorządowych oraz orkiestra wojskowa z Lublina. Bohaterem dnia był Franciszek Skrzypczyk, kleeberczyk, uczestnik bitwy pod Kockiem.

Franciszek Skrzypczyk urodził się 30 listopada 1918 roku. W marcu 1939 roku został powołany do 80. Pułku Piechoty w Słonimie. Brał udział m.in. w bitwie pod Mławą i pod Kockiem. Po kapitulacji udało mu się uciec z obozu dla internowanych i przedostać do Częstochowy, gdzie zaangażował się w pracę konspiracyjną. Podczas kolejnej próby aresztowania przez Niemców uciekł i dołączył do partyzantki Armii Krajowej, najpierw w Górach Świętokrzyskich, a następnie na Podlasiu. W 1943 roku został zatrzymany w łapance i wywieziony do obozu pracy w Berlinie. Do Polski wrócił pod zmienionym nazwiskiem pod koniec 1945 roku. Przez lata działał w konspiracji.

 Franciszek Skrzypczyk otrzymał patent oficerski od dowódcy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Michała Rohde. Uroczystości towarzyszyła kompania honorowa oraz asysta z Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie. Odbył się również koncert orkiestry wojskowej z Lublina.

W uroczystości wzięli udział również wójt gminy Adamów Karol Ponikowski, wójt gminy Serokomla Piotr Chaber, przewodnicząca Rady Gminy Anna Bartosiewicz, o. Janusz Bębnik oraz dyrektor Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej Iwona Adamska.informacja: Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej
zdjęcia: 19. LBZ
AKup/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.