Łuków

ZS nr 1 Łuków: nowe domy dla bocianów

Region Wt. 13.04.2021 09:24:26
13
kwi 2021

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie z Koła Ekologicznego realizowali projekt pod nazwą „Bocianie gniazdo”. Polegał on na przygotowaniu nowych bocianich gniazd, które instalowali na słupach energetycznych pracownicy PGE Dystrybucja. Nowe gniazda czekają na powracające „do domu” bociany.

W informacji o akcji „Bocianie gniazdo” nadesłanej do nas z Zespołu Szkół nr 1 w Łukowie, czytamy:

Bociany co roku opuszczają swoje gniazda w naszym kraju, aby odbyć długą podróż do Afryki, gdzie zimują na żerowiskach od Czadu i Sudanu po RPA. Wraz z nadejściem wiosny w Europie, wracają. Podróż powrotną do „domu” rozpoczynają między styczniem a lutym, aby dotrzeć do opuszczonych jesienią gniazd. Potrafią w tym czasie pokonać nawet do 10 tysięcy kilometrów. Jednego dnia bocian może przelecieć nawet 300 kilometrów. W czasie podróży są narażone na wiele niebezpieczeństw. Są kraje, w których są one przysmakiem i tam padają łupem myśliwych. Według danych z cenzusu bocianów białych w Polsce jest około 45 tysięcy par, co oznacza, że co czwarty bocian ma swój dom właśnie w naszym kraju.

Zagrożenia dla bocianów nie mijają wraz z powrotem do Polski. Te z nich, które wrócą zbyt wcześnie, mogą trafić na okres, kiedy nie będzie jeszcze wystarczająco dużo pożywienia. Te, które się spóźnią, mogą nie znaleźć dla siebie partnerów, czy też miejsc do założenia gniazd. To tutaj bociany wiążą się w pary i wychowują potomstwo, które z końcem lata wyruszy w pierwszą długą wyprawę na południe.

W Zespole Szkół numer 1 w Łukowie powstał projekt „Bocianie Gniazdo’’, którego założeniem było zwiększenie ilości dostępnych dla bocianów gniazd. Z uwagi na rozmiar i ciężar gniazda, które po kilku latach rozbudowy przez ptaki, może osiągać średnicę 2 metrów i ciężar do 2 ton, ich lokalizacja nie może być przypadkowa. Zbyt słaba konstrukcja, na której umieszczone jest gniazdo, grozi uszkodzeniem gniazda, co w okresie lęgowym lub wychowywania młodych może mieć tragiczne skutki.

W ramach projektu szkoła nawiązała współpracę z firmą energetyczną PGE Dystrybucja S.A., na której słupach znajduje się wiele bocianich gniazd. Słupy te z czasem wymagają wymiany, a same gniazda mogą powodować zrywanie przewodów i pozbawianie dostaw energii dla okolicznych mieszkańców.

Dzięki współpracy szkoła poprzez działające w niej Koło Ekologiczne pozyskała 15 sztuk platform z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które w ramach prac eksploatacyjnych na sieci elektroenergetycznej zostały zainstalowane na słupach. Pracom tym, dzięki uprzejmości dyrekcji PGE, mogli przyglądać się uczniowie, należący do Koła Ekologicznego. Mogli dzięki temu z bliska przyjrzeć się wymienianym i naprawianym gniazdom oraz usłyszeć z ust energetyków historie o tych ciekawych ptakach i ich gniazdach. Uczniowie techników mieli też okazję zapoznać się z codzienną pracą służb energetycznych.

W tegorocznej edycji programu „Bocianie gniazdo”, wymienione zostały gniazda na terenie powiatu łukowskiego w miejscowościach: Mikłusy, Wola Burzecka, Ciechomin, Wandów, Błażków, Wielgolas, Aleksandrów i Patok Stary.




AKup/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.