Kwadrans o wsi i rolnictwa z 28 września 2023 r.

Rolnicy Czw. 28.09.2023 11:51:39
28
wrz 2023

Blisko 1 ilion 340 tys. ha gruntów rolnych znajduje się obecnie w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Są to dane na koniec czerwca 2023 roku. Nadzór nad tymi gruntami sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


Podstawowym sposobem gospodarowania ziemią rolną z Zasobu jest dzierżawa. Pozwala ona rolnikom na powiększenie gospodarstw bez ponoszenia kosztów zakupu ziemi podkreślił w rozmowie z Andrzejem Ilczukiem Waldemar Humięcki Dyrektor Generalny KOWR. Długoletnia umowa na dzierżawę zawierana jest po wygraniu przez rolnika przetargu. Maksymalna dzierżawa na czas określony może trwać 30 lat. Według stanu na koniec czerwca 2023 r. w dzierżawie jest około 1 mln 100 tys. ha gruntów rolnych na podstawie prawie 70 tys. zawartych umów dzierżawy. Najwięcej na terenie oddziałów we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie i Warszawie. W pierwszym półroczu 2023 r. wydzierżawiono prawie 20 tys. ha gruntów rolnych. Wysokość czynszu dzierżawnego uzyskana w 1 półroczu 2023 r. wyniosła średnio 13,4 dt pszenicy na 1 ha. Najwyższe czynsze zanotowano w woj.: wielkopolskim i opolskim ponad 20 dt/ha, zaś najniższe w woj. łódzkim – niecałe 5 dt/ha i podkarpackim – prawie 7,5 dt/ha. W pierwszym półroczu 2023 r. KOWR sprzedał 1700 ha gruntów rolnych. Średnia cena sprzedaży w tym okresie wyniosła ponad 52 tys. zł za 1 ha. Najwyższe średnie ceny osiągnięto w województwie dolnośląskim – 71 tys. zł/ha i kujawsko-pomorskim – ponad 63 tys. zł/ha.

W tym roku Oddziały Terenowe KOWR przygotowały też do sprzedaży ok. 30 nieruchomości zabytkowych wraz z pałacami, dworkami, folwarkami i infrastrukturą towarzyszącą. Waldemar Humięcki przypomniał, że KOWR może udzielić bonifikaty na zakup takiego obiektu w wysokości do 50 procent. Nabywca zobowiązany jest jednak ponieść koszty renowacji w wysokości udzielonej bonifikaty.

Kupuj świadomie !

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że rolnictwo ekologiczne to zaledwie 3 procent polskiego rolnictwa, a średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi tylko 11 hektarów. Resort rolnictwa stawia na promocję produktów ekologicznych w naszym kraju, dlatego przygotował kampanię skierowaną do konsumentów - ,,Kupuj świadomie produkt ekologiczny". Minister Robert Telus podkreślił, że należy uświadamiać dzieci i młodzież, że żywność wysokiej jakości jest zdrowa. Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski podkreślił, że zielony listek umieszczony na certyfikowanych produktach ekologicznych jest - obok logo "Produkt polski" - najbardziej rozpoznawalnym znakiem systemów jakości żywności.

W sobotę 23 września obchodziliśmy Dzień Rolnictwa Ekologicznego.

Do świadomego kupowania i kupowania polskiej żywności. Zachęca też KOWR. Temu służy m.in. oznaczanie rodzimych produktów wspomnianym znakiem ,,Produkt Polski". Marcin Wroński z-ca dyrektora generalnego KOWR podkreśla, że kupowanie polskich produktów jest wyrazem patriotyzmu gospodarczego-kupując rodzimą żywność wspieramy naszych producentów, a poprzez zawarte w cenach podatki- budżet państwa. Dyrektor Wroński podkreślił, że jako producenci mamy ogromną siłę w kreowaniu popytu i wpływie na gospodarkę. Marcin Wroński przypomniał, że wspomniane oznaczenie Produkt Polski producenci i przetwórcy mogą stosować bezpłatnie. Jedynym wymogiem jest wytwarzanie produktu z udziałem minimum 75 procent składników krajowych. POSŁUCHAJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.